Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Üye Borcu Tahsilatı- Geri ödeme

tahsilat

Üye borcu tahsilatı ve geri ödeme ekranından üyelerin kitap geciktirme nedeniyle oluşan borçlarının tahsilatı veya herhangi bir nedenle yapılan fazla tahsilatın geri ödenmesi işlemlerinin gerçekleştiği ekrandır. Üye borcu tahsilatı ve geri ödeme ekranına ulaşmak için Ana Ekranda iken klavyenizin C tuşuna basarak veya menü araç çubuklarından Genel İşlemler sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Üye Borcu Tahsil Etme


1- Üye bul butonuna veya F3 tuşuna basarak tahsilat yapacağınız üyeyi listeden bulunuz.

2- Üye bilgileri ekrana gelen üyenin bilgileri doğru ise Tahsil Edilen tutar alanına üyeden tahsil ettiğiniz tutarı yazınız.(Varsayılan olarak üye borcunun tamamı kendiliğinden yazılır). Eğer daha az yada daha fazla tahsil edilecekse yeni tutarı giriniz.

3- Açıklama kısmına "Gecikme Bedeli Tahsilatı" kendiliğinden yazılmaktadır. Dilerseniz burayı silerek yeni bir açıklama yazabilirsiniz. Herhangi bir nedenle eksik veya fazla tahsilat yapılmışsa açıklama kısmına bunun yazılmasında fayda vardır.

4- Tahsil et butonuna veya F5 tuşuna basarak karşınıza gelecek ekrana onay veriniz.


Geri Ödeme Yapma


geriode

Herhangi bir nedenden dolayı üyeye geri ödeme yapılacağı zaman yukarıdaki ekrandaki gibi Geri ödeme seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardınan Tahsil Et butonu Geri Öde Butonuna dönüşecektir.Üyeye Geri ödeme yapmak için;

1- Tahsil Edilen Tutar üyeye Geri ödendi seçeneğiniz işaretleyerek geri ödeme moduna geçiniz.

2- Üye bul butonuna veya F3 tuşuna basarak tahsilat yapacağınız üyeyi listeden bulunuz.

3- Üye bilgileri ekrana gelen üyenin bilgileri doğru ise Tahsil Edilen tutar alanına üyeye geri ödeyeceğiniz tutarı yazınız.

4- Açıklama kısmına "Geri ödeme" kendiliğinden yazılmaktadır. Dilerseniz buraya geri ödeme nedeninin açıklama kısmına yazılmasında fayda vardır.

5- Eğer geri ödenen miktar yanlışlık vb nedenlerle işlem yapılmış ve üye borcunda görünmesi gerekiyorsa Geri Ödenen Tutarı Üye Borcuna Ekle seçeneğini işaretleyiniz.

6- Geri Öde butonuna veya F5 tuşuna basarak basarak karşınıza gelecek ekrana onay veriniz.