Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Kitap Alma

kitapalma

Kitap Alma işlemi ekranına ulaşmak için Ana Ekranda iken klavyenizin F12 tuşuna basmanız yeterlidir.
Ödünç verilen bir kitabın yeniden aktif olması için Kitap alma işleminin yapılması zorunludur.

Ekran Kontrolleri


Üye İşlemlerinde Barkod Okuyucu Kullanıyorum:

Üye numarasını barkod okuyucu kullanarak giriyorsanız bu alanı işaretleyiniz. Bu alan ayarlar menüsündenki Üye işlemlerinde barkod okuyucu kullanıyorum alanı ile bağlantılıdır. Eğer kalıcı olarak işretlemek veya işareti kaldırmak istiyorsanız ayarlar menüsünden işlem yapınız.(Bkz: Ayarlar)

Düzenle Butonu:
Düzenle butonu ekrandaki üyeye ait bilgiler üzerinde düzenleme yapılmak isteniyorsa geri alma ekranından çıkmadan düzenleme yapmanız için ilgili ekranı açar.


Kitap Alma İşlem Basamakları


1-Kitabı geri getiren üye numarasını "Üye Numarası" alanına yazınız ve Göster butonuna veya klavyenizden Enter tuşuna basınız.

  a-)Üye Numarasını bilmiyorsa üye ismine görede arama yapabileceğiniz bir ekrandan üye bilgisine ulaşmak için        Üye Bul butonuna tıklayınız veya klavyenizden F3 tuşuna basınız.

2- Bu işlemin ardından üyenin adı ve elindeki kitaplar listelenecektir.

3- Üyenin Elindeki Kitaplar alanında üyenin elinde bulunan ktaplardan geri getirdiğini işaretleyiniz.

4- GERİ ALMA İŞLEMİNİ TAMAMLA butonuna basarak veya klavyenizden F12 tuşuna basarak geri alma verme işlemini tamamlayınız.

Not :Geri Alma işlemlerinde usulsüz işlemlerin tespiti için işlemi yapan kullanıcıya ait bilgilerde kayıt altında tutulur.

 


Süre Uzatma


Eğer  ödünç verilen kitabın geri getirme tarih süresi uzatılmak isteniyorsa süre uzat butonu ile süre uzatımı yapabilirsiniz. Süre uzatımını gün olarak belirtebileceğiniz gibi tarih olarak da yazabilirsiniz.(Örneğin ek 10 günlük süre verilecekse 10 yazarak, belli bir tarihe kadar uzatılacaksa tarih yazılarak işlem yapılabilir.) .Ancak kütüphanenizde Ayarlar bölümünden gecikme zammı uygulanıyorsa ve kitabın geri getirme tarihi geçmişse süre uzatımı yapılamaz. Bunun için kitabın geri alınarak gecikme cezasının tahsili gerekir. 
Süre uzatımı ayarını görmek için Ayarlar Menüsünde Ödünç Kitap Geri Almada Süre Uzatımını Etkinleştir seçeneğinin işaretli olması gereklidir. (Bkz:Ayarlar)


Gecikme Bedeli


Eğer üye kitabı geciktirmiş ve gecikme bededeli uygulaması ayarlanmışsa(Bkz: Ayarlar) üyeye gecikme bedeli borç kaydedilir ve geri alma işlemi sırasında aşağıdaki uyarı ile karşılaşırsınız.

tahsilat

Burada Evet butonuna basmanız durumunda Tahsilat ekranı açılacak (Bkz: Tahsilat), Hayır Butonuna basmanız durumunda ise gecikme bedeli daha sonra tahsil edilmek üzere üyenin borç kaydına yazılacak ve geri alma işlemi tamamlanacaktır. İptal butonuna basarak ise hiçbir işlem yapılamdan uyarı ekranı kapatılarak ödünç verme ekranına geri dönülecektir.

dikkat Dikkat: Üyeden Kitabı almadan Evet veya Hayır butonuna basmayınız