Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Gecikme Listesi

gecikme

Gecikme Listesi ödünç aldığı kitapları getireceği tarihten sonra getirmeyenlerin ve iade edilmeyen kitapları listelerinin görüntülenmesini sağlar. Bu ekranda iken kitaplarını geciktirenleri sınıf veya gruplarına göre listeletebilir ve yazıcıdan çıktılarını alabilirsiniz. Özellikle okullar için sene sonunda kitaplarını geciktirenleri sınıf sınıf tespit etmek amacıyla kullanılabilir. Gecikme listeleri ekranına ulaşmak için ana ekranda iken Listeler sekmesinden Kitap Listeleri başlığından Geciken Kitaplar Listesi butonuna veya klavyenizin G tuşuna basarak erişebilirsiniz.


Sepete Ekle/Çıkar:

Üzerinde bulunduğunuz kaydı işlem sepetine gönderir veya geri alır. İşlem Sepetindeki kayıtlar Sepet kolonuna da [X] işareti ile belirlenmiştir. Aynı işlemi sepet kolonunda bulunan satırın yanındaki butona tıklayarak da yapabilirsiniz.(İşlem sepeti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)

Excel e Gönder:
İstenen kriterlere göre ekranda filtrelenmiş kayıtları MS Excel e aynen aktararak kendi özel raporunuzu oluşturabilirsiniz.

Kitap Kartı(Ek-5):

Milli Eğitim Bakanlığı OKUL KÜTÜPHANELERİ YÖNETMELİĞİ ne göre hazırlanması gereken Kitap kartı (Ek-5) formunun ekrandaki bilgiler doğrultusunda yazıcıdan çıktı alınmasını sağlar.(MEB Ek-5)

Sınıf/Gruba Göre Sayfa Sayfa Yazdır:
Yazdırma işleminin sınıf/gruba göre bölünmesini sağlar. Örneğin bu seçenek işaretli olmadığınada 9/A sınıfının kayıtlarının bittiği yerde aynı sayfadan bir sonraki sınıf 9/B devam edecek ve bu şekilde sayfalar bittikçe yeni sayfada yazdırmaya başlanacaktır. Bu seçeneği işaretlediğinizde ise her sınıfa ait kayıtlar faklı sayfalarda görüntülenecektir.

Arama Kriterleri


Aranan Kayıtlar


Bu bölüm görmek istediğiniz listelerin arama sonuçlarının nerelerde aranacağını seçmeniz içindir. Bu bölümdeki seçeneklere ana ekrandaki listeleme başlığı altındanda erişebilirsiniz.
Aranan kayıtların içeriğinde;

  1. Tüm Kitaplar
  2. Geciken Kitaplar
  3. Okunmuş Kitaplar (ödünç verilenler)
  4. En fazla okunan kitaplar
  5. İade edilmemiş kitaplar

bu seçenekler ile ilgili detayları üzerlerine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Filtrele


siniffiltre
Filtrele butonuna tıkladığınızda veya klavyeden F3 tuşuna bastığınızda kütüphane sisteminizde kayıtlı sınıf veya grupların bir listesi açılır. Buradan listeye dahil etmek istediğiniz sınıf/grubu işaretleyerek görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İşaretlemeleri hızlı bir şekilde yapmak için Tümünü işaretle veya Tümünü kaldır butonlarını kullanabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki resime göre sadece 10 TM/B sınıfından kitaplarını geciktiren öğrencileri görüntülemek için yalnızca 10 TM/B sınıfının yanındaki seçeneği işaretlemek yeterli olacaktır. Açılan listeyi kapatmak için üst köşedeki kırmızı kapatma butonu veya filtrele butonuna tekrar basmanız yeterlidir.