Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Kullanıcı Kayıtları

userkayit

Kullanıcı kayıtları programı kullanmaya yetkili kullanıcıları tanımlamak için kullanılır. Kullanıcı kayıtlarına erişmek için ana ekrandayken klavyenizin U tuşuna basarak veya menü araç çubuklarından Kayıt İşlemleri sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Bilgileri


Adı Soyadı: Program kullanıcısının adı soyadı.

Kullanıcı Adı: Program kullanıcısının programa girişte kullandığı takma ad.

Şifre Alanları: Program kullanıcısının programa girişte kullandığı şifresi.

Program Yöneticisi: Program üzerinde tüm işlemleri yapmaya yetkili program kullanıcısıdır. Aynı zamanda diğer yönetici hesaplarında da değişiklik ve silme hakkına da sahiptir. Bu nedenle bir kullanıcıyı yönetici olarak atarken dikkatli davranılmalıdır.

Bu Kullanıcının Girişini Engelle: Eğer program kullanıcısının hesabını silmeden programı kullanmasını engellemek isteniyorsa bu seçeneği işaretleyiniz.


Kullanıcı Yetkileri


Bir kullanıcıyı program üzerinde sadece belli yetkilerle donatmak için listeden istediğiniz yetkilendirmeyi seçerek bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer program yöneticisi seçeneği işaretlenirse bu bölüm gizlenir, tekrar görmek için işareti kaldırınız.


Kullanıcı Kayıt Araç Çubuğu


uyekayitarac

Yeni[F3]:

Yeni bir üye kaydı girişi için ekran kontrollerinin açılmasını sağlar. Klavyenizin F3 tuşuna basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Düzelt[F5]:

Daha önceden kaydetmiş olduğunuz bir üyeye ait bilgilerde değişiklik yapmanızı sağlar.Klavyenizin F5 tuşuna basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Üye bilgilerinde değişiklik yaparken eğer değişiklik yaptığınız üyeye ödünç kitap verilmişse değişiklikler yeni bilgilere uygulanacaktır.

Sil[F9]:

Daha önceden kaydetmiş olduğunuz bir üyeyi kayıtlardan silmenizi sağlar.Klavyenizin F9 tuşuna basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer silmek istediğiniz kitaplardan biri ödünç verilmişse ödünç verilen kitaba geri alma işlemi yapılmadan silme işlemi yapılmayacaktır.

Kaydet [F10]:

Ekran üzerindeki bilgileri kaydetmenizi sağlar.Klavyenizin F10 tuşuna basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Düzeltme işlemi yapılırken Kaydet butonu Değiştir butonuna dönüşür. Değiştir butonuna basarak da ekran üzerindeki yapılan değişiklikler kaydedilir.

Vazgeç [F12]:

Kayıt işleminden vazgeçerek ekran kontrollerinin kapanmasını sağlar.Klavyenizin F12 tuşuna basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kapat [ESC]:

Kitap Ekranından çıkarak ana ekrana dönmenizi sağlar..Klavyenizin ESC tuşuna basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.