Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

İade Edilmeyen Kitaplar Listesi

iadesiz

İade edilmeyen kitaplar listesi geciken kitaplardan farklı olarak, iade süresi dolmamış dahi olsa geri getirilmemiş kitapların takibi içindir. Yani kitapların gecikip gecikmediğine bakılmaksızın iade edilmeyen kitaplar listelenir. Bu özellik sayesinde özellikle okul türü kurumlar için sene sonunda mezun olan öğrencilerden ödünç aldığı kitapları geri getirmeyenler kolaylıkla tespit edilebilir veya yıl içinde sınıf öğretmenlerine liste verilerek kitaplarını takipleri yapılabilir. İade edilmeyen kitaplar ekranına ulaşmak için ana ekranda iken Listeler sekmesinden Kitap Listeleri başlığından İade edilmeyen Kitaplar Listesi butonuna veya klavyenizin X tuşuna basarak erişebilirsiniz.


Excel e Gönder:
İstenen kriterlere göre ekranda filtrelenmiş kayıtları MS Excel e aynen aktararak kendi özel raporunuzu oluşturabilirsiniz.

Kitap Kartı(Ek-5):

Milli Eğitim Bakalığı OKUL KÜTÜPHANELERİ YÖNETMELİĞİ ne göre hazırlanması gereken Kitap kartı (Ek-5) formununun ekrandaki bilgiler doğrultusunda yazıcıdan çıktı alınmasını sağlar.(MEB Ek-5)

Sınıf/Gruba Göre Sayfa Sayfa Yazdır:
Yazdırma işleminin sınıf/gruba göre bölünmesini sağlar. Örneğin bu seçenek işaretli olmadığında 9/A sınıfının kayıtlarının bittiği yerde aynı sayfadan bir sonraki sınıf 9/B devam edecek ve bu şekilde sayfalar bittikçe yeni sayfada yazdırmaya başlanacaktır. Bu seçeneği işaretlediğinizde ise her sınıfa ait kayıtlar faklı sayfalarda görüntülenecektir.

Arama Kriterleri


Aranan Kayıtlar


Bu bölüm görmek istediğiniz listelerin arama sonuçlarının nerelerde aranacağını seçmeniz içindir. Bu bölümdeki seçeneklere ana ekrandaki listeleme başlığı altındanda erişebilirsiniz.
Aranan kayıtların içeriğinde;

  1. Tüm Kitaplar
  2. Geciken Kitaplar
  3. Okunmuş Kitaplar (ödünç verilenler)
  4. En fazla okunan kitaplar
  5. İade edilmemiş kitaplar

bu seçenekler ile ilgili detayları üzerlerine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Filtrele


siniffiltre
Filtrele butonuna tıkladığınızda veya klavyeden F3 tuşuna bastığınızda kütüphane sisteminizde kayıtlı sınıf veya grupların bir listesi açılır. Buradan listeye dahil etmek istediğiniz sınıf/grubu işaretleyerek görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İşaretlemeleri hızlı bir şekilde yapmak için Tümünü işaretle veya Tümünü kaldır butonlarını kullanabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki resime göre sadece 10 TM/B sınıfından kitaplarını geciktiren öğrencileri görüntülemek için yalnızca 10 TM/B sınıfının yanındaki seçeneği işaretlemek yeterli olacaktır. Açılan listeyi kapatmak için üst köşedeki kırmızı kapatma butonu veya filtrele butonuna tekrar basmanız yeterlidir.