Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Üye Kayıt

uyekayit

Üye kayıt formu kütüphanenizden yaralanan üyelerinizi isteme kayıt ederek, kütüphane ile ilgili işlemlerinizi takip etmenizi sağlar. Kütüphaneden faydalanmak isteyen herkes üye kayıt sistemine dahil olmalıdır. Eğer dahil değilse hiçbir işlem yapılamaz. Üye kayıt ekranına ulaşmak için Ana Ekranda iken klavyenizin Y tuşuna basarak veya menü araç çubuklarından Sık Kullanılanlar veya Üye İşlemleri sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Üye Kayıt Etme


Kütüphanenize üye kaydetmek için Yeni butonuna basınız veya F3 butonuna basınız. İlgili alanları doldurarak Kaydet butonuna veya F10 tuşuna basınız

Adı: Üyenin adı
Soyadı: Üyenin soyadı
Grubu(sınıfı): Üyenin dahil olduğu sınıf/grup.
Telefon Üye iletişim telefonu
E-posta Üye İletişim E-postası
Adres Üye Adresi
Fotoğraf Üye Fotoğrafı. 
Üyelik Bitiş Tarihi Üyeliğin otomatik olarak istenen bir tarihte sona ermesi isteniyorsa üyeliğin bitirilmesi istenen tarih seçim kutusu
Süresiz Üyelik: Üyeliğin sürekli devam etmesi isteniyorsa bu alan işaretlenerek üyeliğin zaman kısıtlaması kaldırılabilir.
Üyelik Durumu: Üyenin durumunu aktif veya pasif hale getirmek için bu butonu kullanınız.
Üye Yetki Grubu(Üye ödünç Profili) Kaydedilen üyenin hangi ödünç profiline göre kitap alış-veriş yapabileceğini belirleyebilirsiniz. Genel ayarları kullan diyerek ayarlar menüsünde kullandığınız ödünç profili ile işlem yapılasını sağlayabilir yada listeden seçtiğiniz profili "Düzenle" butonuna basarak düzenleyebilirsiniz. Üye ödünç profili düzenlemesi ili ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
Bu Üye VIP Ayrıcalıklarına Sahiptir: Program üzerinde VIP olarak tanımlanan özellikleri üyenin kullanımına açar.

Üye Kayıt Ekranı Temel Araç Çubuğu 


uyekayitarac

Yeni[F3]:

Yeni bir üye kaydı girişi için ekran kontrollerinin açılmasını sağlar. Klavyenizin F3 tuşuna basarakta bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Düzelt[F5]:

Daha önceden kaydetmiş olduğunuz bir üyeye ait bilgilerde değişiklik yapmanızı sağlar.Klavyenizin F5 tuşuna basarakta bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

dikkat Üye bilgilerinde değişiklik yaparken eğer değişiklik yaptığınız üyeye ödünç kitap verilmişse değişiklikler yeni bilgilere uygulanacaktır.

Sil[F9]:

Daha önceden kaydetmiş olduğunuz bir üyeyi kayıtlardan silmenizi sağlar.Klavyenizin F9 tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

dikkat Eğer silmek istediğiniz kitaplardan biri ödünç verilmişse ödünç verilen kitaba geri alma işlemi yapılmadan silme işlemi yapılmayacaktır.

Ek-1:

Milli Eğitim Bakanlığı OKUL KÜTÜPHANELERİ YÖNETMELİĞİ ne göre hazırlanması gereken Ek-1 formunun ekrandaki bilgiler doğrultusunda yazıcıdan çıktı alınmasını sağlar.

Kaydet [F10]:

Ekran üzerindeki bilgileri kaydetmenizi sağlar.Klavyenizin F10 tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Düzeltme işlemi yapılırken Kaydet butonu Değiştir butonuna dönüşür. Değiştir butonuna tıklayarak ekran üzerindeki yapılan değişiklikler kaydedilir.

uyekayitaracEdit

Vazgeç [F12]:

Kayıt işleminden vazgeçerek ekran kontrollerinin kapanmasını sağlar.Klavyenizin F12 tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kapat [ESC]:

Kitap Ekranından çıkarak ana ekrana dönmenizi sağlar..Klavyenizin ESC tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Ekran Kontrolleri ve Üye Rolleri


Üye Durumu:
Üye durumu aktif veya kapalı olabilir. Aktif üye işleme açık üyedir. Kütüphanenizden üyeliğini silmek istemediğiniz ancak faaliyetini durdurmak istediğiniz üyeleri kapalı hale getirerek engelleyebilirsiniz. Örneğin okullar için mezun olan üyelerinin üyelikleri kapatarak faaliyetlerini engelleyebilirler.

Bu Üyeyi Bloke Et:
Üyenin faaliyetini geçici olarak engellemek içindir. Ayarlar bölümünden para cezası sınırı nedeniyle bloke olabilir. Bu durumdan üyenin bloke durumu burdan kaldırılabilir. Bloke durumu aktiflik durumuna bağlı bir durumdur. Eğer bir üye aktif değil ise bloke olmasa dahi işlem yapamaz.

Bu Üye VIP ayrıcalıklarına Sahiptir:
Programda ayarlar bölümünde VIP üye olarak tanımlanan üyeler için verilen ayrıcalıklardan faydalanmasınız sağlar(Ayrıca Bkz: Ayarlar)

Üye İşlemlerinde Barkod Okuyucu Kullanıyorum:
Eğer üyeyi kaydederken üye numarasını kaydettiğiniz üyenin bilgilerinden barkod numarasını barkod okuyucudan okutmuşsanız bu seçeneği mutlaka işaretleyiniz. Aksi halde diğer bölümlerde(ödünç verme-kitap alma gibi) kitap bilgilerine erişimde problemler yaşayabilirsiniz.

Fotoğraf İşlemleri:

Web Kameradan Çek:
Bilgisayarınıza bağlı Web Kamerasından fotoğraf çekerek üye fotoğrafını kaydedebilirsiniz. Web kameradan fotoğraf çekim işlemleri detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Dosyadan Bul:
Üye fotoğrafı bilgisayarınıza kayıtlı resimler arasında ise bu seçeneği kullanarak Üye fotoğrafı ekleyebilirsiniz. (JPG,TIF,BMP ve GIF dosya türleri desteklenmektedir)

Resmi Temizle :
Üye fotoğrafını silmek için bu butonu kullanınız. Fotoğraf silindiğinde otomatik fotoğraf yok resmi görüntülenecektir.


Hızlı Giriş Seçenekleri


Seri üye girişlerinde birtakım tekrarlanan işlemlerin sizin yerinize otomatik olarak yapılması için bu seçenekleri kullanabilirsiniz. Örneğin yeni bir üye kaydı için her defasında Yeni Butonuna basmak yerine Kaydet ve yeni kayıt aç seçeneğini işaretlediğinizde Kaydet butonuna bastığınızda Hemen yeni bir kayıt da kendiliğinden açılır veya Yeni butonuna tıklandığında değişmesini istemediğiniz bilgiler varsa ilgili seçeneği işaretleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kaydet ve Yeni kayıt Aç: Bu seçenek işaretlendiğinde seri kayıt yapıyorsanız her defasında kaydet butonuna bastıktan sonra yeni butonuna basmak yerine, bu kutucuğu işaretleyerek kaydet işleminden sonra otomatik olarak yeni bir kayıt sayfası açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sınıf Bilgisini Değiştirme: Bu seçenek işaretlendiğinde en son seçmiş olduğunuz sınıf adı ekranda sabit kalarak yeni kayıt açtığınızda yeniden sınıf bilgisi sıfırlanmaz. Böylece aynı sınıftaki/gruptaki üyeleri kayıt ediyorsanız her defasında bu bilgiyi girmenize gerek kalmaz.
  • Üyelik Bitiş Tarihini Değiştirme: Bu seçenek işaretlendiğinde seri kayıt yapıyorsanız ve kaydettiğiniz üyelerin üyelik bitiş tarihi aynı ise her defasında  bu alanı doldurmak yerine bu seçenek işaretlenerek en son girdiğiniz değer sabit kalarak yeni kayıt açılır.
  • VIP Üyelik Daima İşaretli Olsun: Eğer kayıt yaptığınız üyeler seri olarak VIP üye şeklinde kaydedileceklerse bu seçeneği işaretleyerek her defasında ayrı ayrı seçmeden kaydettiğiniz üyelerin VIP üye olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Süresiz Üyelik Daima İşaretli Olsun: Eğer kayıt yaptığınız üyeler seri olarak süresiz üye şeklinde kaydedileceklerse bu seçeneği işaretleyerek her defasında ayrı ayrı seçmeden kaydettiğiniz üyelerin süresiz üye olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Üyelik Durumu Daima Aktif Olsun: Eğer kayıt yaptığınız üyeler aktif üye olarak kaydedileceklerse bu seçeneği işaretleyerek her defasında ayrı ayrı seçmeden kaydettiğiniz üyelerin aktif üye olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Üye Yetki Grubu Alanı Değişmesin: Bu seçenek işaretlendiğinde en son seçmiş olduğunuz üye yetki grubu ekranda sabit kalarak yeni kayıt açtığınızda yeniden sınıf bilgisi sıfırlanmaz. Böylece aynı sınıftaki/gruptaki üyeleri kayıt ediyorsanız her defasında bu bilgiyi girmenize gerek kalmaz.
  • Aktif Kayıtı İşlem Sepetine Gönder:  Üzerinde çalıştığınız bir kaydı veya yeni kaydı işlem sepetine otomatik olarak eklemek için bu seçeneği işaretleyiniz. İşlem sepeti hakkında daha fazla Bilgi almak için tıklayınız