Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Ödünç Verme

oduncverme

Ödünç verme işlemi kütüphanenizdeki kitapları üyelerinize ödünç vermek için yapılması zorunlu bir işlemdir. Aksi takdirde kitap takibi yaplamaz. Ödünç verme işlemi ekranına ulaşmak için Ana Ekranda iken klavyenizin F11 tuşuna basarak veya menü araç çubuklarından Sık Kullanılanlar veya Kitap İşlemleri sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Ekran Kontrolleri


Kitap İşlemlerinde Barkod Okuyucu Kullanıyorum:

Barkod numarasını barkod okuyucu kullanarak giriyorsanız bu alanı işaretleyiniz. Bu alan ayarlar menüsündenki Kitap işlemlerinde barkod okuyucu kullanıyorum alanı ile bağlantılıdır. Eğer kalıcı olarak işretlemek veya işareti kaldırmak istiyorsanız ayarlar menüsünden işlem yapınız.(Bkz: Ayarlar)

Düzenle Butonları:
Düzenle butonları ekrandaki kitap veya üyeye ait bilgiler üzerinde düzenleme yapılmak isteniyorsa ödünç verme ekranından çıkamdan düzenleme yapmanız için ilgili ekranı açar. Kitap bilgisini düzenlemek için üstteki Düzenle butonunu, üye bilgilerini düzenlemek için ise alttaki düzenle butonunu kullanabilirsiniz.


Ödünç Verme İşlem Basamakları


1- Ödünç vermek istediğiniz kitabın barkod numarasını giriniz.

  a-)Barkod girmek yerine kitap ismine görede arama yapabileceğiniz bir ekrandan kitap bilgisine ulaşmak için        Kitap Bul butonuna tıklayınız veya klavyenizden F3 tuşuna basınız.

2- Kitap Sıra Numarasını giriniz. Bu bilgiyi girmeniz zorunlu değildir. Birden fazla sayıdaki kitaplarda işlemi hızlandırmak için direkt istenen kitaba ulaşmayı kolaylaştırır.

Örneğin;

000001 barkod numaralı kitapdan kütüphanemizde 100 adet bulunduğunu varsaydığımızda, 55. kitabı ödünç vermek istiyorsak barkod numarası kısmına 000001 yazıp aradığımızda bu 100 kitabın tamamı listelenir ve siz listeden 55 sıra numaralı kitabı bulduktan sonra işlem yaparsınız. Bunun yerine barkod numarası alanına 000001 girip sıra numarası alanına 55 yazdığınızda listede yalnız 55 sıra numaralı kitabı görürsünüz.

3- Kitap bilgilerini girdikten sonra Göster Butonuna basınız veya giriş alanlarında iken klavyenizden ENTER tuşuna basınız.

4- Girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda kayıtlar listelenecektir. Ödünç vereceğiniz kitabı listeden seçiniz.

5- Kitabı ödünç vereceğiniz üyenin numarasını yazarak ilgili alanın yanındaki Üye Göster butonuna tıklayınız

Kitabın geri getirileceği tarih önceden ayarlar kısmında (Bkz:Ayarlar) verilen "Kitabın en fazla ödünç kalacağı gün"  veya Üye ödünç profilindeki ayarlar esas alınarak otomatik hesaplanır. Dilerseniz bu tarihi değiştirebilirsiniz.(Bu işlem kullanıcının sorumluluğu altındadır)

6- ÖDÜNÇ VERME İŞLEMİNİ TAMAMLA butonuna basarak veya kılavyenizden F12 tuşuna basarak ödünç verme işlemini tamamlayınız.

Not :Ödünç verme işlemlerinde usulsüz işlemlerin tespiti için işlemi yapan kullanıcıya ait bilgilerde kayıt altında tutulur 


Geri Alma İşlem Basamakları


Ödünç verme ekranından aynı zamanda geri alma işlemi de yapılabilir.

Barkod numarasınız yazdığınız kitabı ait liste ekrana geldikten sonra(Bkz:Ödünç verme işlem basamakları adım1-2) aşağıdaki resimde aydınlatılmış kısımlarda görüldüğü gibi Durum kısmında Dışarıda yazan kitabın bulunduğu satıra tıkladığınızda kitabı ödünç alan kişi ekranınızda görüntülenir ve Ödünç verme işlemini tamamla butonu Geri Alma İşlemini Tamamla Butonuna dönüşür. Geri Alma İşlemini Tamamla butonuna basarak veya klavyenizden F10 tuşuna basarak kitabı geri alma işlemini tamamlayınız.

gerialma


Süre Uzatma


Eğer  ödünç verilen kitabın geri getirme tarih süresi uzatılmak isteniyorsa süre uzat butonu ile süre uzatımı yapabilirsiniz. Süre uzatımını gün olarak belirtebileceğiniz gibi tarih olarak da yazabilirsiniz.(Örneğin ek 10 günlük süre verilecekse 10 yazarak, belli bir tarihe kadar uzatılacaksa tarih yazılarak işlem yapılabilir.) .Ancak kütüphanenizde Ayarlar bölümünden gecikme zammı uygulanıyorsa ve kitabın geri getirme tarihi geçmişse süre uzatımı yapılamaz. Bunun için kitabın geri alınarak gecikme cezasının tahsili gerekir. 
Süre uzatımı ayarını görmek için Ayarlar Menüsünde Ödünç Kitap Geri Almada Süre Uzatımını Etkinleştir seçeneğinin işaretli olması gereklidir. (Bkz:Ayarlar)


Gecikme Bedeli


Eğer üye kitabı geciktirmiş ve gecikme bededeli uygulaması ayarlanmışsa(Bkz: Ayarlar) üyeye gecikme bedeli borç kaydedilir ve geri alma işlemi sırasında aşağıdaki uyarı ile karşılaşırsınız.

tahsilat

Burada Evet butonuna basmanız durumunda Tahsilat ekranı açılacak (Bkz: Üye Borcu Tahsilatı), Hayır Butonuna basmanız durumunda ise gecikme bedeli daha sonra tahsil edilmek üzere üyenin borç kaydına yazılacak ve geri alma işlemi tamamlanacaktır. İptal butonuna basarak ise hiçbir işlem yapılamdan uyarı ekranı kapatılarak ödünç verme ekranına geri dönülecektir.

dikkat Dikkat: Üyeden Kitabı almadan Evet veya Hayır butonuna basmayınız

Üyeliğin Bloke Olması Durumu


Eğer bir üyenin üyeliği herhangi bir nedenle bloke olmuşsa ödünç verme ekranında üye bilgileri kısmıda gösterilir ve gerekli uyarı mesajı verilir. Borcu nedeniyle üyeliği bloke olan üyelerin yeniden aktif hale gelmeleri için borç tahsilatının yapılması gerekir. (Bkz: Tahsilat) . Diğer nedenlerle üyeliği bloke olan üyelerin aktif hale getirilmesi için Üye Kayıt formundan yeniden aktif hale getirilmeleri gerekmektedir. (Bkz: Üye Kayıt) Veya bu işlemler birden fazla üye için gerçeleştirilecekse toplu üye güncelleme işlemi ile de yapılabilir. (Bkz:Toplu Üye Güncelleme)