Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Kitap Arama

kitapara

Kütüphanenizde bulunan kitaplarla ilgili bilgi almak veya aradığınız özelliklere uygun kitap olup olmadığını bulmak için kitap arama işlemi yapabilirsiniz. Kitap Arama işlemi ekranına ulaşmak için Ana Ekranda iken klavyenizin F3 tuşuna basarak veya menü araç çubuklarından Sık Kullanılanlar veya Kitap İşlemleri sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Araç Çubuğu Öğeleri


Kitap İncele:
Listeden seçmiş olduğunuz kitaba ait detaylı bilgileri görebilmenizi sağlar. (Ayrıca Bkz:Kitap İnceleme)

Sepete Ekle/Çıkar:
Üzerinde bulunduğunuz kaydı işlem sepetine ekler veya çıkarır. İşlem sepetindeki kayıt ekrandaki listede sepet bölümünde gösterilir. [X] işaretli kayıtlar sepette, [  ] işaretli kayıtlar ise sepette değildir. (Bkz:İşlem Sepeti)

Excel e Gönder:
İstenen kriterlere göre ekranda filtrelenmiş kayıtları MS Excel e aynen aktararak kendi özel raporunuzu oluşturabilirsiniz.

Arama Kriterleri


Arama İfadesi:

Aramak istediğiniz kitaba ait bilgiyi içeren anahtar sözcüğü buraya giriniz.

Arama Ölçütü:

Bu alanda üç seçenek mevcuttur. Bunlar ;
- Arama ifadesi ile başlayan: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Aranacak Yer seçimindeki alana bakılarak arama ifadesi ile başlayan kayıtlar gösterilir.
- İçinde Arama İfadesi Geçen: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Aranacak Yer seçimindeki alana bakılarak herhangi bir yerinde arama ifadesi geçen kayıtlar gösterilir.

- Arama İfadesi İle Eşleşen Kayıtlar: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Aranacak Yer seçimindeki alana bakılarak içinde arama ifadesi ile eşleşen kayıtlar gösterilir.

Aranacak Yer:

Arama işleminin hangi kayıt başlığına göre yapılacağını buradan seçerek arama işlemini gerçekleştiriniz.

Sırala:

Kayıtları düzgün bir şekilde görebilmek için sıralamaya tabi tutabilirsiniz. Sırala alanından sıralamanın hangi alana göre ve A-Z veya Z-A sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı işlemi liste başlıklarına çift tıklayarak da yapabilirsiniz

Listele:

Arama ölçütlerini belirledikten sonra listelenmesi için Listele veya kılavyenizden F5 tuşuna basarak aradığınız kayıtların görüntülemesini sağlayabilirsiniz 

Otomatik Listele:

Eğer her defasında Listele butonunu kullanmak istemiyorsanız burayı işaretleyek bu işlemin siz arama ölçütlerini belirlerken otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği kullanmanız durumunda bilgisayarınızın performansına göre yavaşlamalar olabilir.

Tıklandığında Kitap Detay Listesini Göster:

Kitap üzerine tıklandığında detay listesini görmek için bu seçeneği işaretleyiniz. Eğer görmek istemiyorsanız işareti kaldırınız.
Kitap detay listesinde o kitaptan kaç adet olduğunu ve kitabın ödünç durumunu gözleyebilirsiniz.

Örnek Arama İşlemi


Aşağıdaki Tabloda bir kayıt topluluğu gösterilmektedir

Ankara
Ankara
Çanakkale
Çankırı
Çaldıran
Samsun
İzmir
İstanbul

Yukarıdaki listeye göre arama ifadesine "an" yazdığımızda

Arama ifadesine göre başlayan seçildiğinde ; Ankara ve Antalya kalacak diğerleri gizlenecektir.

İçinde arama ifadesi geçen seçildiğinde; Ankara, Antalya, Çanakkale,Çankırı,Çaldıran ve İstanbul kalacak diğerleri ise gösterilmeyecekir. Burada dikkat edilmesi gerek arama ifadesine kaydın herhangi bir yerinde rastlanabilmesidir.

Arama ifadesi İle Eşleşen seçildiğinde ise hiçbir kayıt gösterilmeyecektir. Çünkü birçok kayıt an içermesine rağmen tam olarak eşleşmemektedir. Arama ifadesine Ankara yazdığımızda ise birebir eşleşen Ankara görüntülenecektir.