Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Toplu Üye Güncelleme

tuyeguncel

Toplu üye güncelleme, üye bilgilerindeki sınıfı/grubu, üyelik bitiş tarihi, üyelik süresi, durumu ve VIP olması gibi ayarlarını toplu bir şekilde değiştirebilmeniz içindir.Toplu üye güncelleme işlemi ekranına ulaşmak için Ana Ekranda iken klavyenizin D tuşuna basarak veya menü araç çubuklarından Üye İşlemleri veya Toplu İşlemler sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Üye İşlemlerinde Barkod Okuyucu Kullanıyorum:

Üye numarasını barkod okuyucu kullanarak giriyorsanız bu alanı işaretleyiniz. Bu alan ayarlar menüsündeki Üye işlemlerinde barkod okuyucu kullanıyorum alanı ile bağlantılıdır. Eğer kalıcı olarak işaretlemek veya işareti kaldırmak istiyorsanız ayarlar menüsünden işlem yapınız.(Bkz: Ayarlar)

Araç Çubuğu Öğeleri


Toplu Üye Güncelleme Araç Çubuğu

Yapılacak değişiklikler alanlarındaki gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra işlemi onaylamak için bu butonu kullanınız.

Listeye aktardığınız bilgilerle dolan listenin temizlemek için bu butonunu kullanınız.

Değişiklik yapmak için doldurduğunuz alanları (yapılacak değişiklikler alanlarını) tamamını tek seferde temizlemek için nu butonu kullanınız.

İşlem Sepeti

İşlem sepetindeki kayıtları listeye aktarmanız için işlem sepeti seçim penceresi ekranda görüntülenir.(Bkz:İşlem Sepeti)

Kitap Ekranından çıkarak ana ekrana dönmenizi sağlar.Klavyenizin ESC tuşuna basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Toplu Üye Güncelleme İşlem Adımları


-  Bilgilerinde değişiklik yapacağınız üyenin numarasını giriniz veya Kitap Bul butonuna tıklayarak(kılavyenizden F3 tuşuna basarak da işlem yapabilirsiniz) açılacak listeden üyeyi bularak listeye ekleyiniz. Üye numarasını elle girmişseniz listeye yollamak için Listeye Ekle butonuna basınız veya klavyenizden F5 tuşuna basınız.

- Veya işlem sepetinden kayıtları seçerek Sepeti Listeye Gönder butonuna basınız.(Bkz:İşlem Sepeti)

- Ekrandaki listeden  işlem yapmayacağınız kayıtları ilk sütundaki seç işaretlerini kaldırarak işlem yapılmamasını sağlayabilirsiniz.

- Değişiklik yapacağınız alanlara yeni bilgileri girip değiştirilmeyen alanları boş bırakınız.

- Değişiklik yapmaktan vazgeçtiğiniz üyeyi listeden seçerek Seçileni Listeden Çıkar butonuna, kılavyenizden DEL(Delete) tuşuna veya üye numarasını tekrar girerek listeden çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Listeden sildiğiniz üye kayıtlardan silinmez sadece listede gösterilmez.

-  İşlemlerin tamamlamasının ardından Değişiklikleri Güncelle butonuna veya kılavyenizden F2 tuşuna basarak yaptığınız değişikliklerin güncellenmesini sağlayınız.

dikkat Değişiklik yapmak istemediğiniz alanları boş bırakınız. Boş bırakılan alanların eski bilgileri boş olarak değiştirilmez. Yalnızca değişiklik yapacağınız alanları değiştiriniz.Ayrıca işlem yapmayacağınız kayıtlarında seç özelliklerini devre dışı bırakarak işlem yapılmamasını sağlayabilirsiniz.