Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Kitap Listesi

kitaplist1

Kütüphanenizdeki kitaplar içerisinde çeşitli kriterlere göre arama yapmanızı sağlar. Kitap listeleri ekranına ulaşmak için ana ekranda iken Listeler sekmesinden Kitap Listeleri başlığındaki Kitap listesi butonuna veya klavyenizin L tuşuna basarak erişebilirsiniz.


Listeden seçmiş olduğunuz kitaba ait detaylı bilgileri görebilmenizi sağlar. (Ayrıca Bkz:Kitap İnceleme)

Sepete Ekle/Çıkar:

Üzerinde bulunduğunuz kaydı işlem sepetine gönderir veya geri alır. İşlem Sepetindeki kayıtlar Sepet sütununda [X] işareti ile belirlenmiştir. Aynı işlemi sepet kolonunda bulunan satırın yanındaki butona tıklayarak da yapabilirsiniz.(İşlem sepeti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)

Excel e Gönder:
İstenen kriterlere göre ekranda filtrelenmiş kayıtları MS Excel e aynen aktararak kendi özel raporunuzu oluşturabilirsiniz.

Kitap Kartı(Ek-5):

Milli Eğitim Bakalığı OKUL KÜTÜPHANELERİ YÖNETMELİĞİ ne göre hazırlanması gereken Kitap kartı (Ek-5) formununun ekrandaki bilgiler doğrultusunda yazıcıdan çıktı alınmasını sağlar.

Sınıf/Gruba Göre Sayfa Sayfa Yazdır:
Yazdırma işleminin sınıf/gruba göre bölünmesini sağlar. Örneğin bu seçenek işaretli olmadığında 9/A sınıfının kayıtlarının bittiği yerde aynı sayfadan bir sonraki sınıf 9/B devam edecek ve bu şekilde sayfalar bittikçe yeni sayfada yazdırmaya başlanacaktır. Bu seçeneği işaretlediğinizde ise her sınıfa ait kayıtlar faklı sayfalarda görüntülenecektir.

Arama Kriterleri    Arama kriterleri listeleme yaparken listesini almak istediğiniz kayıtları en kısa zamanda bulmanız için tasarlanmıştır.
Arama İfadesi:
    Aranacak yer kısmında seçmiş olduğunuz alana göre, Listelemek istediğiniz kayıtlara ait bilgiyi içeren anahtar sözcüğü buraya giriniz.
Arama Ölçütü:
Bu alanda üç seçenek mevcuttur. Bunlar ;
- Arama ifadesi ile başlayan: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Aranacak Yer seçimindeki alana bakılarak arama ifadesi ile başlayan kayıtlar gösterilir.
- İçinde Arama İfadesi Geçen: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Aranacak Yer seçimindeki alana bakılarak herhangi bir yerinde arama ifadesi geçen kayıtlar gösterilir.
- Arama İfadesi İle Eşleşen Kayıtlar: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Aranacak Yer seçimindeki alana bakılarak içinde arama ifadesi ile eşleşen kayıtlar gösterilir.

Aranan Kayıtlar


Bu bölüm görmek istediğiniz listelerin arama sonuçlarının nerelerde aranacağını seçmeniz içindir. Bu bölümdeki seçeneklere ana ekrandaki listeleme başlığı altından da erişebilirsiniz.
Aranan kayıtların içeriğinde;

  1. Tüm Kitaplar
  2. Geciken Kitaplar
  3. Okunmuş Kitaplar (ödünç verilenler)
  4. En fazla okunan kitaplar
  5. İade edilmemiş kitaplar