Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Yedekleme

yedekleme

Veri Yedekleme, verilerinizin güvenliği için gerekli bir işlemdir. Herhangi bir nedenle verilerde yaşayacağınız bir kayıp geri getiremeyeceğiniz işlemlere neden olabilir. Bu nedenle verilerinizi düzenli olarak yedekleyiniz. Veri yedekleme ekranına ulaşmak için Ana Ekranda iken klavyenizin E tuşuna basarak veya menü araç çubuklarından Genel İşlemler sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Veri Yedekleme


1- Verilerinizi yedekleyeceğiniz yeri bilgisayarınızdan seçiniz.Siz seçim yaparken yedeklemenin yapılacağı yer kutucuğundan yolu takip edebilirsiniz. Eğer yedekleme yapmak için yeni bir klasör oluşturmanız gerekiyorsa Yeni Klasör butonuna veya F7 tuşuna basarak bulunduğunuz yerde yeni bir klasör oluşturabilirsiniz.

2- Şimdi yedekle butonuna veya F3 tuşuna basarak yedekleme işlemini tamamlayınız.

dikkat Dikkat:Verilerinizin güvenliği açısından yedeklerinizi bilgisayarınızın sisteminin kurulu olduğu bölüme yedeklememeniz tavsiye edilir.

Geri Yükleme


 

geriyukleme

1- Geri Yükleme Sekmesine Geçiniz

2- Daha önce yedek aldığınız klasörü seçiniz.

3-Geri Yüklemek İstediğiniz Yedek dosyayı seçiniz. Dosyayı seçtiğinizde yedek alma ile ilgili bilgiler geri yükleme ekranında görüntülenir(.Yedek alma tarih, saaat ve yedekleme yöntemi) Eğer bu bilgileri göremiyorsanız ve geri yüklemeyi ne zaman yaptığınıza dair fikir sahibi değilseniz geri yükleme yapmayınız. Geri yükleme bilgisine sahip olmayan dosyalar veri kaybı yaşatabilir.

4- Geri Yükle veya F5 butonuna basarak yedek dosyaları geri yükleyiniz.


Yedekleme Seçenekleri


Programı Her Kapattığımda otomatik Yedekle:

Bu seçeneği aktifleştirdiğinizde programınız ayarladığınız klasöre otomatik olarak yedekleme yapacaktır.

..... Günde Bir Yedekle:

Bu seçenek kutucukta ayarladığınız gün aralıklarıyla yedekleme işleminin yapılmasını sağlar ve ayarladığınız güne göre bir sonraki yedekleme tarihi size gösterilir.

Yedeklemeyi elle yapacağım:

Bu seçenek seçildiğinde yedekleme işlemi tamamen kullanıcıya bırakılır, herhangi bir yedekleme işlemi yapılmaz.

Yedek Dosyayı Belirttiğim Yerde Sürekli Eskisinin Üzerine Yaz

Bu seçeneği seçtiğinizde yedekleme yapılırken son yaptığınız yedek dosya silinerek aynı klasöre yeni yedek dosya yazılır.

Yedek Dosyayı Belirttiğim Yerde Günlük Ayrı Ayrı klasörlere Yaz

Bu seçeneği seçtiğinizde yedekleme işlemi seçtiğiniz klasörde yedek alınan günün tarihiyle yeni bir klasör oluşturarak  bu klasöre kaydedilir.

dikkat Dikkat:Tavsiye edilen yedekleme ayarı; Programı Her Kapattığımda otomatik Yedekle seçeneğinin işaretli olması ve yedekleme yapılacak yerin hard diskinizde sisteminizin kurulu olmadığı bölümün ayarlanmasıdır.