Kütüphane - Okul Zil - Web

Otomasyon Çözümleri

Sınıf Atlatma Sihirbazı

sinifatlat

Sınıf Atlatma sihirbazı programı kullanan okullar için sene sonu geldiğinde öğrencilerin sınıf  bilgilerini tek tek değiştirmek yerine toplu bir şekilde otomatik olarak yapılmasını sağlar. Böylece yıl sonunda bir üst sınıfa geçen öğrencilerin sınıf bilgileri otomatik olarak değiştirilecektir.

İşlem Basamakları

  1. En son yapılan sınıf atlatma tarihini kontrol ediniz. (Ekranın üst kısmında yazmaktadır). Sizden önce yetkili başka bir kullanıcı bu işlemi yapmış olabilir. Eğer bulunduğunuz yılda bu işlemin yapılmadığından eminseniz diğer adımlara geçiniz.
  2. Veritabanınınızın yedeğini bu işlemden önce mutlaka alınız (Genel işlemler-Yedekleme). Yapacağınız işlemlerin geri dönüşü olmayabilir.
  3. En küçük sınıf basamak düzeyini seçiniz(Bu alanlar sınıf bilgilerinizden otomatik olarak çekilir, listeye eklenir ve en küçük sınıf seçilir)
    Neden Gerekli: Sınıf atlatma yapılırken burada seçmiş olduğunuz sınıf düzeyinden itibaren atlatma işlemi yapılır. Örneğin 9. sınıfları olan bir lise bu alanı 10 seçerse 9. sınıfların sınıf bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapılmaz.
  4. En büyük sınıf basamak düzeyini seçiniz(Bu alanlar sınıf bilgilerinizden otomatik olarak çekilir, listeye eklenir ve en büyük sınıf seçilir).
    Neden Gerekli: Sınıf atlatma yapılırken burada seçmiş olduğunuz sınıf düzeyine kadar atlatma işlemi yapılır. Örneğin bir lise bu alanı 10 seçerse 11 ve 12. sınıfları atlatma işlemine tabi tutulmaz.
  5. Mezun olacak sınıfların (örneğin bir lisede 12. sınıflar) hangi grup adı altında yer alacağını buraya yazınız.

Sırasıyla bu işlemleri yaptıktan sonra,

Değişiklikleri Göster butona basarak yapılacak değişiklikleri önizleyebilirsiniz.(Bu butona basmanız durumunda değişiklik olmaz, değişiklik sonrası yapılacaklar gösterilir.

Değişiklikleri Uygula butonuna basarak sınıf atlatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seçileni Düzenle:
Otomatik olarak verilen sınıf isimlerini değiştirmek veya bu işlemi tamamen elle yapmak için değiştirmek istediğiniz satıra gelip bu butona tıklayarak elle değişiklik yapabilirsiniz.

Seçileni Temizle:
Seçili satırdaki yapılacak değişikliği iptal eder.

Boş veya Değişiklik yapılmayacak ibaresi bulunan sınıflarda sınıf atlatma işlemi uygulanmaz.